جدیدترین مطالب گالوس:

پیرچشمی چیست؟ بهترین روش درمان پیرچشمی

62462397395494802977

پیر چشمی  presbyopia 

در هنگام مطالعه، عدسی با تغییر انحنا خود این امکان را ایجاد می‌نماید که بتوانیم اجسام نزدیک را بخوبی ببینیم. این قابلیت از سن  ۴۰ تا ۴۵ سالگی به بعد، کاهش میییابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود. هرگاه فردی به نزدیک نگاه مییکند، انقباض عضله سیلیاری، کشش عدسی را کم می کند و لذا عدسی کروی تر شده و قدرت انکساری بیشتری پیدا مییکند و تصویر جسم نزدیک را بر شبکیه می‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پیر شدن و کاهش حالت ارتجاعی عدسی، قدرت تطابق آن کاهش می یابد و فرد تار می‌بیند.این همان حالتی است که به آن پیر چشمی گفته می شود.

تئوریهای پیرچشمی:

گرچه هنوز روی علت اصلی پیر چشمی بحث است، مطالعات متعدد بوضوح نشان می دهد که با پیشرفت سن عدسی چشم سفت تر شده و انعطاف پذیری آن کاهش می یابد. هر چند که این پدیده تمام جوانب را توجیه نمی کند؛ حداقل مسئول قسمتی از پیرچشمی است.رونالد شاچارفرضیه دیگری را پیشنهاد کرده که بر طبق آن شروع پیر چشمی عمدتا ناشی از شل شدن رشته هایی است که نیروی لازم برای تغییر شکل عدسی را انتقال می دهند. این تئوری مورد بحث است زیرا هنوز اثبات نشده است. بهر حال؛ عمل جراحی موفق “برای دید نزدیک و مطالعه” نیاز به تکنیکی داردکه عامل مسبب پیر چشمی را اصلاح کند. در صورتیکه چنین درمانی عملی گردد، طبعا هر کسی  با پا به سن گذاشتن پیرچشم شده وداوطلب آن خواهد شد.

علائم پیرچشمی:

خستگی، سوزش چشم، اسپاسم، تطابق خستگی و سردرد از جمله علایم پیرچشمی است که با افزایش سن تشدید می‌شود.

man-reading-paper

مبتلایان به پیرچشمی، برای دیدن اشیای نزدیک و انجام کار در فاصله نزدیک مانند مطالعه و خیاطی از عینک استفاده می‌کنند که از نظر پزشکان روش مطمئن‌تری نسبت به عمل جدید رکراکتیو کراتوپلاستی هدایتی (ck ) است.

روش لیزیک و استفاده از لنزهای تماسی و کراتوپلاستی هدایتی (ck) سه روش موثر در درمان پیرچشمی هستند  اما به دلیل برگشت پیرچشمی در بیماران، پزشکان آنها را توصیه نمی‌کنند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۰ درصد بیماران پس از شش ماه و ۵۰ درصد بیماران پس از یکسال از عمل (ck) دوباره به عینک مطالعه روی می آورند به همین دلیل متخصصان زدن عینک را برای درمان پیرچشمی توصیه می‌کنند.

از دست رفتن عمق میدان دید، بدتر بودن دید نزدیک و ایجاد حساسیت، عدم توانایی افتراق بین نور و تاریکی از مشکلات شایع لنزهای تماسی است.

درمان پیرچشمی با خوردن ماهی

(۲۲۴۹)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*