جدیدترین مطالب گالوس:

وزوز گوش، علل و درمان آن

به این سر و صداها یا شنیدن صدای زنگ در گوش، وزوز گوش (tinnitus) می‌گویند. البته این مشکل چنان شایع است که از هر پنج نفر یکی را درگیر می‌کند، ولی باید بدانید وزوز گوش خودش به تنهایی بیماری نیست و می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای مانند کم‌شنوایی یا آسیب گوش باشد.

هر چند که این حالت بسیار آزاردهنده است، اما معمولا مشکلی جدی نیست. همچنین با این‌که با افزایش سن شدت این صداها بیشتر می‌شود، ولی اغلب با درمان‌های مناسب بهبود می‌یابد. گاهی درمان بیماری زمینه‌ای که سبب ایجاد این حالت شده است، در رفع وزوز موثر است. گاهی نیز درمان‌های دیگری وجود دارد که صدای وزوز را کاهش می‌دهد یا مخفی می‌کند تا فرد کمتر متوجه آن شود.

Tinnitus

نشانه‌های وزوز گوش

وزوز گوش معمولا با شنیده شدن صداهایی آزاردهنده که واقعا در محیط خارجی وجود ندارند، نمایان می‌شود. البته نوع صداهایی که شنیده می‌شوند متفاوت است و گاهی ممکن است صدای زنگی در گوش احساس شود، گاهی وزوز، همهمه، صدای تیک‌تیک، سوت یا صدایی مانند وزش باد.

شدت این صدا نیز متفاوت است و می‌تواند بسیار ضعیف یا بسیار پر سر و صدا باشد. در حقیقت گاهی این صداها تا حدی بلند است که با زندگی روزانه و تمرکز فرد تداخل پیدا می‌کند و باعث می‌شود صداهای واقعی که در محیط بیرون وجود دارند، به راحتی شنیده نشوند.

یکی از انواع وزوز گوش، موردی است که فقط خود فرد، صدای مزاحم را می‌شنود. البته این نوع شایع‌ترین حالت است که می‌تواند به علت بروز مشکل در گوش خارجی، میانی یا داخلی ایجاد شود. اما در نوع دیگر، پزشک هنگام انجام معاینات، متوجه این مشکل می‌شود و صدا را می‌شنود. این نوع نادر از وزوز گوش در اثر اختلالات عروقی، وضعیت استخوانی گوش یاانقباضات عضلانی بروز می‌کند.

در هر صورت چنانچه وزوز گوش باعث آزار و اذیت شما می‌شود، مراجعه به پزشک را فراموش نکنید.

 

علل وزوز گوش

بعضی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی می‌توانند سبب ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شوند. البته در بسیاری از موارد هم علت اصلی، هیچ وقت مشخص نمی‌شود. در هر صورت یکی از علل شایع وزوز گوش، آسیب‌دیدن سلول‌های گوش داخلی است.

در اغلب افراد، وزوز گوش به دلیل افزایش سن، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند برای مدتی طولانی، تجمع جرم در گوش و مشکلات استخوانی گوش ایجاد می‌شود

هر فردی ممکن است در طول عمر خود با وزوز گوش روبه‌رو شود، ولی در شرایطی که بدون استفاده از محافظ‌های گوش در معرض صداهای بلند قرار گیرد (مثل کندن آسفالت خیابان)، احتمال بروز این حالت نیز افزایش می‌یابد. همچنین افراد بالای ۶۵ سال یا کسانی که سابقه اختلالات شنوایی مربوط به افزایش سن دارند، بیشتر با چنین شرایطی روبه‌رو هستند.

 ۸ علت شناخته شده برای وزوزگوش:

  • آلودگی صوتی

شایع ترین علت وزوز گوش، قرار گرفتن در معرض صدای بلند است. افرادی که با وسایل یا در مکان های پرسروصدا کار می کنند، در معرض این خطر قرار می گیرند. اگر از هدفون استفاده می کنید، صدای آن را پایین بیاورید. هنگام قرار گرفتن در محیط های پرسروصدا یا انجام کار با وسایل پرصدا، از محافظ گوش استفاده کنید.

جرم زیاد در گوش
وجود جرم در گوش، باعث ایجاد انسداد می شود و به محض تمیز شدن گوش توسط پزشک، وزوز گوش از بین می رود.

  • ضربه خوردن سر

اگر اخیراً سرتان به جایی خورده است، وزوز گوش یکی از علایم ضربه مغزی است به ویژه اگر در یک طرف باشد. علایم دیگر ضربه مغزی شامل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع است. در صورت وجود این علایم به متخصص مراجعه کنید. هنگام بازی یا کارهای خطرناک مانند ساختمان سازی از کلاه ایمنی استفاده کنید.

  • مصرف دارو

مصرف بسیاری از داروها به ویژه اگر در دز بالا استفاده شود، وزوز گوش ایجاد می کند. این داروها شامل برخی آنتی بیوتیک ها، قرص های ضدافسردگی و آسپرین است. با قطع مصرف این داروها، وزوز گوش نیز قطع می شود.

  • رشد استخوان

یک اختلال ارثی باعث می شود استخوان گوش میانی به طور غیرطبیعی رشد کند. این اختلال که از ۳۰ سالگی شروع می شود، به از دست دادن شنوایی و وزوز گوش منجر می شود.

  • سایر بیماری ها

وزوز گوش می تواند نشانه اختلالات یا بیماری های دیگری نیز باشد؛ به عنوان نمونه فشار غیرطبیعی در گوش میانی، دیابت یا حتی حساسیت، در ایجاد این مشکل نقش دارد. اگر علت اصلی ایجاد این صدا را در گوش خود تشخیص نمی دهید، به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود.

  • استرس

استرس می تواند به وزوز گوش منجر شود. البته باید دانست که استرس عاطفی نمی تواند علت باشد اما به مانند تقویت کننده صدا عمل می کند. در پایان روز پراسترس معمولا صدای وزوز گوش بلندتر می شود. کافئین نیز اثر مشابه می گذارد. در این راستا با کمک متخصص گوش می توان روشی اتخاذ کرد که این علایم را کاهش دهد.

  • آسیب دیدن گوش

هنگامی که گوش آسیب شدید و دائمی ببیند، فرد تا مدت طولانی دچار وزوز گوش می شود. البته راه هایی برای کنترل این صدا وجود دارد. یک دستگاه کوچک مانند سمعک که به گوش وصل می  شود تا صداهای آرام ایجاد کند و صدای وزوز را محو کند. اما این روش تاثیر طولانی مدتی ندارد.

عوراض وزوز گوش

زندگی کردن با وزوز گوش، به طور حتم کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته افراد مختلف، واکنش‌های متفاوتی نسبت به این وضعیت نشان می‌دهند، ولی خستگی، استرس، اختلال خواب، عدم تمرکز، مشکلات حافظه،افسردگی، اضطراب و تحریک‌پذیری از جمله مشکلاتی است که اغلب افراد در چنین شرایطی تجربه خواهند کرد. همچنین با این‌که درمان این عوارض در بهبود وزوز گوش بی‌تاثیر است، اما باعث می‌شود فرد حس بهتری داشته باشد.

در ضمن به خاطر داشته باشیم وزوز گوش اغلب به طور کامل درمان نمی‌شود، ولی برخی افراد کم‌کم به آن عادت می‌کنند و در نتیجه کمتر اذیت می‌شوند. پس بهتر است با شیوه‌هایی به کاهش این صداها یا مخفی شدنشان کمک کنیم؛ مثلا می‌توان با خودداری از عوامل محرک مانند صداهای بلند به بهبود شرایط کمک کرد یا با شنیدن موسیقی ملایمی و کاهش استرس، وضعیت را بهبود بخشید.

tinnitus-behandlung

درمان جدید وزوز گوش

مطالعات نشان می دهد که یک نوع جدید از درمان شنوایی آمده است که می تواند علائم آزار دهنده زنگ زدن در گوش را از بین ببرد. این درمان هم اکنون در بریتانیا انجام می شود. این نوع درمان تنظیم مجدد هماهنگ کننده اکوستیک (صوتی) نامیده می شود، آن صدا را از طریق هدفون منتقل می کند که با صداهای دریافتی از زنگ زدن در گوش فرد برای متوقف کردن سر و صدای آزار دهنده توسط مغز مطابقت دارد.
هفت نفر از ۱۰ بیماری که اخیرا آزمایشات بالینی را به اتمام رسانده اند یک کاهش چشمگیری در زنگ زدن در گوش شان را تجربه کردند. سرپرست محققان، پروفسور پیتر تاس، مدیر موسسه علوم اعصاب و پزشکی در مرکز تحقیقات جولیچ آلمان، در بیانیه ای گفت که بیماران، بهبود بالینی و چشمگیری در زنگ زدن گوش را نشان دادند.درمان آگوستیک، مستلزم این است که بیماران برای مدت شش ساعت در روز هدفون های طراحی شده مخصوص را به گوش بگذارند و این درمان از شش ماه تا یک سال بطول می انجامد. درمان های اخیر شامل روش درمانی صدای محیط برای برهم زدن تمرکز مغز از روی زنگ گوش می باشد.
زنگ زدن درگوش، احساسی از زنگ زدن، وزوز کردن یا غرش صدا در گوش در غیاب صداهای خارجی است که بر اثر فعالیت های بیش از حد قسمت های شنوایی مغز حاصل می شود. بر طبق انجمن بیماری زنگ زدن در گوش بریتانیا، ده درصد از مردم بریتانیا در تمام سنین از بیماری زنگ زدن گوش ملایم رنج می برند. یک سخنگو در زیر وب سایت خود نظری را با این مضمون گذاشت: نتیجه اولین آزمایش اکتشافی جالب و دلگرم کننده است.
پیتر هامفریز بازنشسته ای که ۲۰ سال از بیماری زنگ زدن گوش رنج می برد در بیانیه ای گفت که در حدود دو هفته بعد از شروع درمان، تغییرات مثبتی را تجربه کرده است.” از زمانی که درمان را شروع کردم زنگ زدن در گوشم بطور تدریجی و یکنواخت هم در بالا و پایینی صدا و هم در زیر و بمی صدا تغییراتی کرده است.
صداها تقلیل پیدا کردند و در حال حاضر صدای کم و گاهی اوقات هیچ صدایی نمی شنوم.مارک ویلیامز، متخصص شنوایی در وب سایت کلینیک گفت: محرک CR در ابتدا به منظور کاهش تقارن عصبی در اختلالات عصبی مثل بیماری پارکینسون، از طریق تحریک الکترود عمیق مغز بوجود آمده بود. برطبق مقاله تلگراف گفته شده است که کلینیک، یک آزمایش بریتانیایی بزرگتری را سرمایه گذاری کرده و بر این امید است که این درمان به زودی درNHS مورد استفاده قرار گیرد.

مکمل‌های غذایی مناسب برای افراد مبتلا به وزوز:

ویتامین B: عقیده براین است که ویتامین‌های B، بویژهB12   و۶ BوB5 اغلب باعث بهبود وزوز گوش می‌شوند. دریافت ۵۰ میلی گرم ویتامین B6اضافی دو یا سه بار در روز می‌تواند سبب متعادل شدن مایع های درون گوش داخلی شود و از وزوز گوش بکاهد. تحقیقات نشان داده است که درصد بالایی از افرادمبتلا به وزوز گوش دچار کمبود ویتامین B12 می‌باشند. ویتامین B6 در مواد غذایی مانند غلات، موز بیشتر میوه ها، سبزیجات، تخم‌مرغ و محصولات لبنی یافت می‌شود و علاوه بر این‌ها با تجویز پزشک این ویتامین بصورت تزریقی نیز در دسترس می‌باشد. معمولاً مخمر، صدف خوراکی، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، ماهی، گوشت مرغ و خروس، بوقلمون و غاز وگوشت بره حاوی مقادیری از ویتامین B12می‌باشند.

ویتامین A: کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به مشکلات گوش داخلی از قبیل وزوز گوش شود. زیرا این ویتامین برای حفظ غشاهای گوش مهم و ضروری است. روغن ماهی، سبزیجات سبز فیبردار، میوها مانند پرتقال، زردآلو، طالبی، هویج و سیب زمینی هندی سرشار از ویتامینA می‌باشند.

ویتامین E: این ویتامین اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها را بهبود می‌بخشد. در مواردی مانند سبزیجات فیبردار، گندم، غلات دانه‌های روغنی و آجیل یافت می‌شود.

روی: مطالعات نشانگر آن است که دوزهای بالای سولفات روی موجب کاهش یافتن یا از‌بین رفتن وزوز گوش در افرادسالمند می‌شود. مکمل‌های روی برای درمان افرادی استفاده می‌شود که هم مبتلا به تینتیوس (وزوز) هستند و هم کم شنوایی را تجربه می‌کنند و بیشتر برای افراد سالمند مفیدمی‌باشد. مطابق تحقیقات انجام شده در ۲۵% افرادی که میزان روی در بدن آنها کم است معمولا تینتیوس مشاهده شده است واین افراد بعد از سه تا شش ماه استفاده از روی بهبود می‌یابند. ولی دوز دریافتی نباید از ۸۰ میلی گرم بیشتر باشد و مصرف آن می‌بایست تحت کنترل پزشک صورت گیرد.

می‌توان روی را از مواد غذایی زیر بدست آورید:

صدف خوراکی، همه غلات، حبوبات، آجیل، تخم مرغ و ماهی

ویتامین آ :  ۲۰۰۰ واحد در روز

کلیه ویتامین دی: ۱۰۰my روزانه

منیزیم: ۵۰my در روز

روی: روزانه ۳my

اسید چرب امگا ۳: روزانه ۳ گرم

مواد غذایی مناسب برای افراد مبتلا به وزوز :

کنجد سیاه، لوبیای سیاه، صدف خوراکی، جو پرک شده، آبنات نرم و با طعم میوه، سیب‌زمینی‌هندی، دانه نیلوفر‌آبی، شاه بلوط، انگور، چغندر، هویج، کنگر، لیمو، زردک و آب‌تره. مواد غذایی که افراد مبتلا به وزوز می‌بایست از خوردن آن اجتناب کنند. غذاهای حساسیت زا و داغ، غذاهای پرادویه یا چرب ونرم، قهوه، چایی و نوشیدنی‌های دارای کافئین، الکل.

کلام آخر اینکه:

اگر شما احساس می‌کنید با خوردن غذاهای خاصی وزوز گوشتان شدیدتر می‌شود برای حصول اطمینان بیشتر بهتر است مجدداً آن را امتحان کنید. برای این منظور به مدت سه هفته آن غذایی را که گمان می‌کنید ممکن است باعث بروز مشکل در شما شود از برنامه غذایی خود حذف کنید. سپس ظرف سه هفته بدن را به همان مقدار قبلی وارد برنامه غذایی خود نمایید بعد از این مجدداً آنها را حذف کنید و بازهم جایگزین نمایید. با انجام این کار اکنون به خوبی می‌توانید بفهمید که آیا نسبت به آن غذای خاص حساسیت دارید یا خیر؟

(۱۸۱۱)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*