جدیدترین مطالب گالوس:

زردی چشم ها(علت+درمان)

گاهی اوقات سفیدی چشم به رنگ زرد درمی آید. این تغییر رنگ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، در این مطلب به بررسی دلایل زردی چشم می پردازیم:

زردی چشم و پوست

سندرم ژیلبرت و زردی چشم ها
در سندرم ژیلبرت، بدون اختلال در کار کبد، میزان بیلی روبین خون بالا می رود. این افراد بدون هیچ مشکلی، فقط کمی زردی در چشم ها دارند.
هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن ما در نهایت تبدیل به رنگدانه زردرنگی به نام بیلی روبین می شود که کبد مسئول دفع این ماده به خارج از بدن از طریق صفرا است.
جهت پی بردن به علت اصلی لازم است که معاینه کامل چشم و نیز آزمایش خون از نظر میزان بیلی روبین انجام شود.

سرطان کبد و زردی چشم ها
رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در کبد را سرطان کبد می گویند. سرطان کبد ممکن است از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ گرفته باشد یا از گسترش (متاستاز) سرطان اندام دیگری به کبد ناشی گردد.
شایع ترین اندام هایی که سرطان آنها به کبد گسترش می یابد، عبارتند از: رکتوم، روده بزرگ، ریه، پستان، لوزالمعده، مری و پوست (ملانوم بدخیم).
یکی از علایم سرطان کبد که گاهی اوقات دیده می شود، زردی چشم ها و پوست است.
سرطان کبد در جمعیت هایی که میزان بروز هپاتیت ویروسی و سایر بیماری های مزمن کبدی در آنها بالاست، شایع تر است.

سیگار و زردی چشم ها
مصرف سیگار، سبب کاهش خون رسانی به چشم و اختلال بینایی می‌شود.
قرمز شدن لبه پلک ها، پف آلود شدن پلک، چروک شدید پوست دور چشم و زردی چشم ها از دیگر عوارض شایع مصرف سیگار هستند.
افرادی که سیگار می کشند، تمام تصاویر را تیره و تاریک تر می بینند که البته این نارسایی در دید به دنبال قطع مصرف سیگار و پس از سه هفته کاهش می یابد.
بر این اساس افرادی که سیگار می کشند، در صورت کاهش تدریجی دید و بروز اختلال در “دید رنگ” باید به چشم پزشک مراجعه کنند.
قطع فوری سیگار، مصرف ویتامین های آنتی اکسیدان همچون ویتامین E و C در پیشگیری از ابتلا به این عوارض در بینایی نقش موثری دارند.

زردی یا یرقان، عارضه ای است که در آن پوست و سفیدی چشم به علت بیلی روبین زیاد خون، زرد می شوند

آفتاب و زردی چشم ها

گاهی زردی چشم ها ناشی از تابش زیاد نور آفتاب است و در واقع سفیدی چشم ها حالت مات و کدر پیدا می کند که این مسئله ارتباطی با بالا رفتن بیلی روبین خون ندارد.

با انجام آزمایش خون، میزان بیلی روبین اندازه گیری می شود. در صورتی که بیلی روبین اندازه گیری شده، طبیعی گزارش شود، دیگر نمی توان بالا بودن بیلی روبین را مطرح کرد.
گاهی فرد به صورت متناوب دچار زردی می شود که در این صورت آزمایش باید در زمانی انجام شود که فرد زردی دارد.

یرقان و زردی چشم ها
زردی یا یرقان، عارضه ای است که در آن پوست و سفیدی چشم به علت بیلی روبین زیاد خون، زرد می شوند.

افزایش بیلی روبین خون دو علت اصلی دارد که عبارتند از :
– تخریب غیرطبیعی گلبول های قرمز خون که به کم خونی ناشی از همولیز (تخریب سلول های خونی) معروف است.
– بیماری های کبد مثل التهاب کبد (هپاتیت) و سیروز، انسداد کیسه صفرا یا مجاری صفراوی داخل کبدی منتهی به کیسه صفرا.

اگر زردی شدید باشد، مدفوع ممکن است کم رنگ و ادرار تیره شود (به علت دفع صفرا از کلیه ها) و گاهی خارش عمومی بروز کند.
زردی همیشه باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

هپاتیت‌ ویروسی و زردی چشم ها
‌هپاتیت ویروسی عبارت‌ است‌ از التهاب‌ کبد در اثر یک‌ ویروس. هپاتیت‌ ویروسی‌ انواع‌ مختلفی‌ دارد. شایع‌ترین‌ انواع‌ آن‌ هپاتیت A و B هستند.

علایم‌ هپاتیت بعد از چند روز عبارتند از:

– زردی‌ چشم ها و پوست در اثر تجمع‌ بیلی روبین در خون
– تیره‌ شدن‌ رنگ‌ ادرار در اثر وارد شدن‌ بیلی‌روبین‌ اضافی‌ به‌ ادرار
– مدفوع روشن‌ به‌ رنگ‌ خاک رس یا سفید

حساسیت چشم و زردی چشم ها
افرادی که دارای چشم حساس اند، به مرور زمان در اثر التهاب مزمن با رفع قرمزی چشم به زردی چشم مبتلا می شوند. این عارضه با گذشت زمان و تجویز اشک مصنوعی و ضدعفونی کننده ها توسط پزشک متخصص چشم رفع می شود.
زردی چشم در بعضی از افراد به صورت خال بروز می کند که از طریق عمل جراحی برطرف می شود.

 

(۳۰۰۷۴)

۱۰ نظر

 1. سلام
  من از بچگی تا الان سفیدی چشمام زرد بوده و هست… و همیشه هم تبع ام گرمه
  والبته از بچگی فاویسم داشتم ولی الان خوب شدم
  باهمه اینها هیچوقت سفید چشمام ب رنگ سفیدی ک بیشتر ادما دارن من ندارم ..
  میخوام بدونم باید چیکار کنم و چی بخورم ک رنگ عادی داشته باشن

 2. با سلام منم دقیقا همین هایی ک گفتن رو دارم سفیده زیرپلک پایین چشمم زرد و صورتم هم زرد میزند.ولی آنزیم های کبدی نرمال دادم.طبعم بسیار گرم است.از زرد زدن چشم و صورتم بیزارم چیکار کنم واقعا؟؟؟؟؟

 3. دوستای عزیز امثال ما که زردی چشم و پوست خستمون کرده یه راه داریم.طبعمون رو به سمت سردی تغییر ببریم .منم ۲۷ ساله این مشکلو دارم و دارم سعی میکنم به خودم کمک کنم.بهتره از گرمیجات پرهیز کنیم و کم کم سردیجات رو جایگزین کنیم تا طبعمون یواش یواش تغییر کنه.شروع کنید .دیر نیست

 4. مممنون از مطالب خوب سایتتون

 5. من ژیلبرت دارم و در سنین کودکی کلی آزمایش ازم گرفتن بخاطر زردی چشمام تا به تشخیص ژیلبرت رسیدن . امیدوارم همیشه زدی چشما واسه ی همه یه چیز بی خطری مثل ژیلبرت باشه
  خدا به همه بیمارا شفای عاجل و سلامتی بده

 6. زردی چشم ربطی ب طبع گرم و سرد نداره ،الان من طبعم سرده ولی تا حدودی چشمام و الاخصوص بدنم ب جز صورتم زرده ،

 7. دوربین مداربسته بیسیم

  ممنون از مطالب مفیدتون

 8. سلام ، منم این عارضه زردی چشم همرام بوده . چند ماهه که بودم یرقان گرفتم و درمان شد . ولی این زردی همیشه همراهم بود و همیشه همه بهم میگفتن که چرا چشمات زرده . خودمم گاهی میترسیدم . خیلی اوقات زود خسته میشم و ضعف میکنم و افت فشار دارم . تا اینکه سال ۹۳ دچار بیماری شدیدی شدم که ده کیلو وزن کردم . تب و لرز شدید و شبا از عرق شدید سه بار لباسای زیر و تشکم رو عوض میکردم . پاهام شدیداً سست شده بود دستام لرزش شدیدی داشت و سرگیجه شدید داشتم رنگ پوستم شده بود عین زردچوبه .گلومم ورم کرده بود رفتم پزشک عمومی گفت چیزیت نیست فقط لوزه ته کلی آمپول و پنی سیلین نوشت و کورتون . دوروز بهتر میشدم و بازم روز بعد بازم از حال میرفتم . بعد رفتم پیشش آزمایش نوشت و بعد چن روز جواب آزمایش گفت معدته و کلی داروی معده نوشت . وقتی میخوردم حالم بدتر میشد . به حدی که دیگه پشت فرمون چشام نمیدید. دیگه نخوردم رفتم پیش یه دکتر گوش و حلق و بینی گفتم دکتر این آزمایشامه که تو بیمارستان پارش و آزمایشگاه مرکزی پارک وی دادم . به نظر خودم تیروئید دارم . نگاه کرد گفت نه اشتباه میکنی تو دندون عقلته زده به گلوت . خلاصه رفتم دندانپزشک با هزار تا بدبختی دندان نهفته عقل و جراحی کرد و کشید . حالم بهتر نشد یک ماه میگذشت . رفتم پیش یه پزشک متخصص دیگه بهم گفت تو لیز خونی داری و گلبولت پایین و فرتینت رفته رو ۱۰۰۰ .یا خونریزی داخلی داری یا هپاتیت داری . خلاصه عرق سردی کردم و تنم لرزید و نا امید شدم یه آزمایش نوشتو بعد به طور قطع گفت هپاتیت داری . منم اومدم خونه شبا گریه میکردم و خودمم هاج و واج .دختر و پسر کوچولوم هم دیگه میدیدن حال ندارم بازی کنم باهاشون مظلومانه نگام میکردن . همسرم هم نمیدونست داستان چیه و گفتم چیزی نیست .باور کنید ده متر نمیتونستم راه برم و از دیوار میگرتم یا تکیه میکردم به کسی. پدرو مادرم مشکوک شده بودن رفتن پیش دکتر و دکتر هم گذاشته بود کف دستشون داستانو . دیگه خودم گفتم برم یه دکتر عفونی تا ببینم چی میگه. رفتم پیش فوق تخصص عفونی دکتر مردانی . داستان و بهش گفتم آزمایشاتو دید. سری تکون داد و گفت کدوم دکتر.. اینا رو بهت گفته . تو فقط تورم تیروئید داری و دلیل اختلاف زیاد گلبول و فرتینت هم همینه به خاطر تیروئید ابن بالنس به هم ریخته و پزشکای قبلی تو رو از چاله درآوردن انداختن تو چاه . زردی چشماتم به خاطر ژیلبرته که جای نگرانی نیست . فقط بهم توصیه کرد سعی کنم برای ساعات طولانی گرسنه نمونم و مواد دارای رنگدانه مثه گوجه و نوشابه زیاد نخورم . و معرفیم کرد به دکتر فریدون مصطفوی فوق تخصص غدد که ایشان هم دو تا قرص پردینوزولون با دوز های معین برام نوشت . نگاهی کردم بهش گفتم این دو تا قرص کوچیک مگه میشه منو خوب کنه گفت آره تو بخور . شماره مو گرفت منم نا امید رفتم خونه قرصا رو دوروز خوردم خیلی بهتر شدم روز دوم بود که دیدم گوشیم زنگ زد شماره ناشناس بود جواب دادم خانومی گفت گوشی داشته باشید اقای دکتر مصطفوی صحبت میکنن . دکتر اونروز زنگ زد و حالمو جویا شد و قوت قلب گرفتم . چون وقتی که پیشش رفته بودم حال خرابمو دیده بود و نگران بود . خودمم باورم نمیشد که خوب بشم . چون یکماه انقد دارو خورده بودم برام غیر قابل باور بود . . فقط توصیه ام اینه که از سپردن خودتون به پزشکای بدون دانش امتناع کنید و هیچ وقت نا امید نشید . موفق و پیروز باشید . mehr660@yahoo.com

  • سلام
   منم شوهرم چشماش زردی داره و با خوندن این مطالب قصد دارم ببرمش دکتر ببینم علتش چیه.
   .
   .
   .
   همچنین میخواستم از آقای مازیار هم تشکر کنم:
   دمتون گرم که اینقدر انسان بودین که وقت گذاشتین کلی تایپ کردین تا تجربه با ارزشتون رو در اختیار ما بزارین.
   احسنت بر شما
   امیدوارم همیشه سلامت باشید و سایه تون بالاسر عزیزانتون باشه.
   یاحق

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*