جدیدترین مطالب گالوس:

تعهدنامه اپل به طبیعت

نیروگاه خورشیدی

با تعهد نامه اپل به طبیعت چقدر آشنایی دارید؟ بسیاری از طرفداران اپل این شرکت را بخاطر توجه دقیق به همه جنبه های ساخت محصولاتش می ستایند و بسیاری هم این اصل را قبول ندارند. تعهد نامه رسمی اپل به طبیعت از جمله اصولی است که اگرچه اپل به تنهایی از سال ۱۹۹۸ به آن پایبند بوده، اما هیچگاه آن را تبلیغ نکرده و بسیاری نیز از آن بی خبرند. به بررسی دقیق این تعهدنامه و تاثیر آن در تولیدات امروزی این شرکت داریم.

اپل از سال ۱۹۹۸ بعنوان شرکتی که قصد داشت محصولاتی را با صداقت تمام و برای مصرف کننده نرمال آمریکایی تولید کند یک تعهد نامه به دولت و مردم آمریکا مبنی بر استفاده از مواد اولیه مرغوب و کاملا قابل بازیافت ارائه کرد. این شرکت بعنوان تنها شرکتی که چنین تعهدی را با دستان خود امضا کرد تصمیم گرفت که کلیه محصولات خود را ضمن مطابق سازی با اصول مصرف انرژی بهینه، کاملا سلامت تولید و به دست کاربر برساند. این اصل بدین معناست که اپل همواره سعی خواهد کرد محصولات خود را با چرخه طبیعت همراه کند. بطور حتم برخی از شما با چنین صحنه ای مانند زیر روبرو شده اید. سیم های تولیدی اپل که شامل سیم های هدفون و کابل اتصال یو اس بی میشوند بصورت خودکار پس از ۴ سال از تاریخ تولید به تدریج در هوای عادی شروع به تجزیه میکنند. اما این به علت کیفیت پایین محصولات نیست. بلکه تعهدی است که اپل بدان پایبند است.
کابل

محصولات اپل از تاریخ رونمایی تا ۴ سال دارای پشتیبانی فنی و نرم افزاری هستند. پس از این ۴ سال هم این محصولات بخوبی کار خواهند کرد اما از نظر اپل از چرخه خارج شده اند، لذا اپل بعنوان بخشی از این تعهدنامه استفاده از برخی عنصر ها که در طبیعت قابل بازگردانی نیستند را در محصولات خود ممنوع کرده. یکی از این عناصر که در زیر هم مشاهده می کنید ترکیب PVC یا همان پلاستیک صنعتی است که به وفور در همه محصولات برند های دیگر همچون سامسونگ بکار می رود. نبود این ترکیب در کابل های توالید اپل سبب رخدادن حوادثی چون بوجود آمدن تصویر بالا می شود. اپل اعتقاد دارد محصولاتش در هر کجای دنیا که باشند باید پس از اتمام دوره پشتبانی حتی الامکان بدون دخالت شخص کاربر به طبیعت بازگردد. علاوه بر پی وی سی عناصر مخرب آرسنیک و سرب سنگین هم توسط اپل ممنوع شده.
تعهدنامه اپل
علاوه بر این اپل در تولید مک های خود که همان کامپیوتر های رومیزی این شرکت هستند همواره سعی در کاهش مصرف برق و افزایش راندمان مصرف بوده. این کاهش در تصویر زیر در طی سال های ۱۹۹۸ تا امروز بخوبی مشهود است.
مک اپل
اپل محصولات تخریب شده یا خراب را که به فروشگاه بازگردانده می شوند و یا امکان تعمیر آنها وجود ندارد را حتی الامکان از کاربر می گیرد و به آنها محصولات Refurbished را ارئه می دهد. این محصولات خراب شده نیز پس از دریافت شدن از کاربر پیش از ورود به زباله دانی، ابتدا مجددا مطابق شکل زیر در یک مرکز مجهز در کالیفرنیا، از هم جدا و به یخش های سازنده اش تجزیه می شود. سپس به چرخه طبیعت باز می گردد.
نیروگاه خورشیدی
در تصویر بالای این مطلب هم یک نیروگاه برق خورشیدی را مشاهده می کنید که برق بخشی از یکی از کارخانه های اپل در چین را در طول روز تامین میکند.

(۵۰۴)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*