جدیدترین مطالب گالوس:

کلمات جستجو شده کاربران ایرانی در سال ۹۳

بیشترین جستجوهای کاربران ایرانی در سال ۲۰۱۴ میلادی در گوگل:
چه موضوعاتی بیشتر از همه داغ بوده‌اند؟ (آمار زیر در تاریخ ۲۲ آذر ۹۳ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۴) گردآوری شده‌اند.)
کلمات سرچ شده در گوگل

اول از همه سراغ ۱۰ عباراتی که بیشترین جستجو را در گوگل به خود اختصاص داده‌ است می رویم:
کلمات سرچ شده در گوگل
تقریبا می‌توان گفت که این ۱۰ عبارت، به عبارت‌های تکراری هر سال تبدیل شده‌اند. برداشت اولیه نسبت به این جستجوها می‌تواند این باشد که احتمالا ایرانیان بیشتر از کاربران هر کشوری دیگری به دنبال دانلود کردن هستند؛ دانلود آهنگ، فیلم، موسیقی یا هر چیز دیگر. ۱۰ جستجوی برتر بسیاری از کشورها به نام سایت‌های پر بازدید متلعق است. چرا که بسیاری از کاربران به جای وارد کردن آدرس کامل یک سایت (مانند فیسبوک یا یوتیوب)، ابتدا نام آن را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کرده و سپس روی اولین نتیجه جستوگر گوگل کلیک می‌کنند.
کلمات سرچ شده در گوگل
از جدول تکراری بالا که بگذریم به جدول جستجوهایی که دارای بیشترین رشد در سال ۲۰۱۴ بوده‌اند می‌رسیم؛ جایی که بهتر می‌توان دغدغه‌های کاربران اینترنتی ایران را در بازه یک سال گذشته دید.
کلمات سرچ شده در گوگل
اولین کلمه مربوط به کلمه داعش است. این کلمه احتمالا بین بسیاری از کشورهای دیگر (یا حداقل کشورهای منطقه) نیز مشترک است.
اگر به نمودار رشد جستجوی این کلمه در گوگل نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که از اوایل ماه ژوئن (اواخر ماه خرداد ۹۳)، با ظهور این گروه، جستجوی این کلمه نیز به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده. کاربران استان‌های نزدیک به مرز عراق، تمایل بیشتری برای یافتن اطلاعات درباره این موضوع داشته‌اند. ایلام، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی و اردبیل، پنج استانی هستند که بیشتر از باقی استان‌های ایران، این عبارت را جستجو کرده‌اند.
کلمات سرچ شده در گوگل
عبارت دوم جدول فوق مربوط به مرتضی پاشایی است، خواننده پاپ جوانی که بر اثر ابتلا به سرطان فوت کرد و عده زیادی در تشییع جنازه او حاضر شدند. اوایل ماه نوامبر (اواسط آبان)، اوج بازه جستجوی نام این خواننده در گوگل بوده است. سمنان، مازندران، هرمزگان، خراسان جنوبی و مرکزی، نام این خواننده را بیش از سایر استان‌ها جستجو کرده‌اند.
کلمات سرچ شده در گوگل
عبارت تکراری امسال با سال قبل این جدول، یارانه است. کاربران استان‌های کهگیلویه و بویر احمد، سیستان و بلوچستان، کردستان، اردبیل و خراسان جنوبی بیشتر از سایرین، عبارات مربوط به این موضوع را جستجو کرده‌اند. ثبت‌ نام رایانه و یارانه ۹۳ از جمله عبارات پر جستجو این موضوع بوده است.
کلمات سرچ شده در گوگل
اما چهارمین و ششمین عبارت فهرست مربوط به وبسایت ایرانی اشتراک ویدیوی آپارات است. عبارت اول مربوط به نام این وبسایت بصورت اپارات و عبارات دوم، مربوط به شکل درست نام آن، یعنی آپارات است.

جستجوی نام آپارات بی ارتباط با سایر عبارات موجود در فهرست بالا نیست.
اگر به جدول عباراتی که مربوط به موضوع این جستجوهاست نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که کاربران به دنبال ویدیوهای داعش و همینطور مرتضی پاشایی بوده‌اند. در کنار آن، جستجوهای مرتبط دیگری نیز با هر دو شکل نگارش نام آپارات در جدول‌های زیر قابل مشاهده است.

استان‌های قم، ایلام، همدان، اردبیل و سیستان و بلوچستان برای کلمه آپارات، و استان‌های ایلام، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی و سمنان برای کلمه اپارت، به ترتیب پنج استان با بیشترین جستجوی نام این وبسایت را تشکیل می‌دهند.
کلمات سرچ شده در گوگل
پنجمین کلمه پر رشد در سال ۲۰۱۴ نیز مربوط به سامانه سجاد است؛ وب سایت مربوط به دانشگاه علمی کاربردی که به دو شکل سامانه سجاد و سجاد جستجو شده است. نمودار رشد و سقوط این عبارت می‌تواند بیانگر بازه‌های اعلام نتایج دانشگاهی و یا انتخاب رشته باشد.

هفتمین کلمه هم مربوط به بازی اندروید است. این عبارت با رشد ۷۰ درصدی نسبت به همین بازه در سال گذشته نشان می‌دهد کاربران ایرانی، کماکان موتور جستجوی گوگل را نسبت به مارکت‌ها گزینه بهتری برای جستجوی برنامه‌های موبایل می‌دانند.

هشتمین و دهمین کلمه فهرست پر رشد امسال باز هم به یک سایت ایرانی تعلق دارد. وب سایت ورزش ۳، با پوشش اخبار ورزشی، علاقه‌مندان زیادی را بخصوص طرفداران فوتبال به خود جذب کرده است. و در نهایت برای اینکه بتوانیم گزارش‌های جستجوی گوگل را برای سال‌های بعدی نیز منتشر کنیم، از بررسی عبارت نهم جدول جستجوهای پر شد گوگل پرهیز می‌کنیم! در صورت تمایل، قطعا خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.

و اما کاربران تهرانی کجا هستند؟

آمار برترین استان‌های ایران در جستجوهای گوگل نکته دیگری را نیز در خود نهفته است و آن، عدم حضور کاربران تهرانی در آمار جستجوهاست. از آنجایی که گوگل برای تهیه این اطلاعات از IP اینترنتی کاربران استفاده می‌کند، ساده‌ترین نتیجه‌گیری‌ای که می‌توان از این موضوع داشت این است که بخش بزرگی از کاربران تهرانی، با استفاده از ابزارهای دور زدن فیلترینگ به اینترنت وصل می‌شوند. این آمار احتمالا برای سایر استان‌های بزرگ دیگر مانند اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی نیز صدق می‌کند. هر چند که نمی‌توان با استناد به این آمار به صورت قطع در این رابطه نظر داد اما به هر حال، نتایج خروجی جستجوهای گوگل می‌تواند بیانگر این نکته کلی باشد که کاربران ساکن در استان‌های بزرگ ایران (و نیز کلان شهرها)، تمایل بیشتری برای استفاده از V*P*N و متعلقات آن نسبت به سایر کاربران ایرانی دارند.

 

(۱۰۲۹)

یک نظر

  1. سلام – آمار بسیار عالی بود و قشنگ مقایسه شده است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*