جدیدترین مطالب گالوس:

بهترین جای خانه برای مودم وایرلس (نرم افزار اندروید)

wifi-analyzer

 

امروزه بسیاری از ما مودم وایرلس داریم. برای اینکه بالاترین کار آیی را از مودم دریافت کنیم باید آن را جایی بگذاریم که بهترین آنتن دهی را در کل خانه یا حداقل آن جایی که دائماً با اینترنت کار می‌کنیم داشته باشد. برنامه‌ی Wifi Analyzer به ما در یافتن بهترین مکان  کمک می‌کند.

یکی از مشکلات وای‌فای این است که ممکن است در یک مکان علاوه بر شبکه‌ی وای‌فای خودمان، چندین شبکه‌ی دیگر هم وجود داشته باشد. اگر فرکانس و کانال این شبکه‌ها مشابه باشد، در امواج آن‌ها تداخل رخ می‌دهد و کار آیی شبکه شدیداً افت می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سرعت و کیفیت شبکه‌ی بی‌سیم، همین اختلال در امواج است. مودم به طور خودکار باید خلوت‌ترین و بهترین کانال را از لحاظ قدرت و کیفیت پیدا کند و شبکه‌ی بی‌سیم را در آن کانال ایجاد کند ولی برخی اوقات ممکن است به درستی این کار را انجام ندهد و کانالی انتخاب کند که با دیگر شبکه‌های موجود در آن مکان تداخل داشته باشد. در مواقعی که افت کیفیت در شبکه رخ می‌دهد اگر کاربر حرفه‌ای باشد می‌تواند به صورت دستی در تنظیمات مودم، بهترین کانال را انتخاب کند. برای اینکه بدانیم بهترین کانال کدام است می‌توانیم از برنامه‌ی Wifi Analyzer استفاده کنیم.

wifi-analyzer-app-review-6

 

وقتی برنامه‌ی Wifi Analyzer را باز می‌کنید در بالای صفحه منویی وجود دارد که با علامت «چشم» مشخص شده است. این منو نشان می‌دهد که برنامه پنج صفحه دارد. در صفحه‌ی Channel Graph می‌توانید شبکه‌های موجود در آن محل را مشاهده کنید و ببینید که کدام یک سیگنال قوی‌تر دارد و هرکدام در چه کانالی کار می‌کنند. اگر شبکه‌ی شما از نظر کانال با دیگر شبکه‌ها تداخل داشته باشد به راحتی در این صفحه قابل تشخیص است.

com.farproc.wifi_.analyzer3.jpg

 

در صفحه‌ی Time Graph تغییرات قدرت سیگنال بر حسب زمان نشان داده می‌شود. از این قابلیت می‌توانید برای عیب یابی سیگنال وای‌فای استفاده کنید.

 

wifi-analyzer-2

 

در صفحه‌ی Channel rating می‌توانید برای شبکه‌ای که به آن متصل هستید، کیفیت کانال‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید تا اگر مودم به طور پیش‌فرض کانال مناسبی انتخاب نکرده است، خودتان به صورت دستی بهترین کانال را در تنظیمات آن وارد کنید.

 

wifi-analyzer-1

 

صفحه‌ی AP list ریز اطلاعات شبکه‌های موجود را به صورت عددی نمایش می‌دهد. برای مثال می‌توانید برای هر شبکه، فرکانس آن را بر حسب MHz، قدرت سیگنال را بر حسب dBm و حتی MAC IP هر شبکه را مشاهده کنید.

wifi-analyzer-app-review-5

 

آخرین صفحه که Signal Meter نام دارد، ابزاری است برای تست قدرت سیگنال در مکان‌های مختلف. با این ابزار می‌توانید نقاط کور خانه را پیدا کنید و بهترین نقطه را برای قرار دادن مودم بیابید. برای این کار ابتدا شبکه‌ی مورد نظر را انتخاب کنید و سپس گزینه‌ی Sound را فعال کنید. حال کافی است گوشی را در مکان مد نظرتان قرار دهید و مودم را جابجا کنید. هرچه گوشی سریع‌تر بوق بزند یعنی سیگنال وای‌فای قوی‌تر است.

دانلود نرم افزار Wifi Analyzer

(۲۰۱۹)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*