جدیدترین مطالب گالوس:

سوال‌های عجیب گوگل از افراد مصاحبه شونده

شرکت گوگل همانطور که در خیلی از زمینه‌ها منحصر به فرد است در انجام مصاحبه‌های قبل از استخدام نیز بسیار متفاوت عمل می‌کند. تمامی درخواست کنندگان می‌دانند که بعد از تقاضای کار خود در طی چند مکالمه تلفنی و حضوری بررسی و تایید خواهند شد در ضمن کار آسانی نیز نخواهند داشت.

در همین راستا یکی از خوانندگان Business Insider که به تازگی خود را برای مصاحبه آماده می‌کند، از این سایت برای پاسخ به سوالات گوگل کمک خواسته است. BI هم، چندین سوال خاص را از بین ۱۴۰ مصاحبه گوگل انتخاب کرده و به آنها پاسخ داده. اگر مایل هستید سوالات بیشتری را ببینید از لوییس لین، مربی حرفه‌ای مصاحبه، کمک بخواهید.
Google_interview1

در ادامه، با دیدن سوالات مطمئنا شما هم از خود خواهید پرسید که چرا از متقاضیان علت “گرد بودن دریچه چاه‌ها” پرسیده می‌شود و یا از شما خواسته شده تا ماشین حساب به همراه ببرید. پاسخ سوالات معمولا برای هر فرد متفاوت است و تنها هدف گوگل از این سوالات سنجیدن نوع تفکر و یا واکنش افراد است. با تمام این اوصاف BI خوانندگان خود را نا‌امید نکرده و برای هر سوال پاسخی یافته است.

اما قبل از آن سه توصیه مهم برای کار در گوگل را باید در نظر داشت:

بهتر است از ۸ دانشگاه برتر آمریکا فارغ التحصیل شده باشید. این دانشگاه‌ها به Ivy League مشهور شده‌اند.
معدل دانشگاهی شما (GPA) همیشه مهم است حتی اگر زمان زیادی از فارغ التحصیلی شما گذشته باشد.
ایده تغییر دنیا از نان شب هم برای شما واجب‌تر است.

تعدادی از سوالات مطرح شده:

سوال: چند توپ گلف در یک اتوبوس مدرسه جا می‌گیرد؟
پاسخ: سوالی که گوگل برای تشخیص اینکه آیا متقاضی (در بخش مدیریت تولید) توانایی تشخیص نکته کلیدی مساله را دارد یا خیر، طرح می‌کند. پاسخ یکی از خوانندگان به این سوال هم در نوع خودش جالب است.

سوال: هزینه شست و شوی تمام شیشه‌های شهر سیاتل چقدر خواهد شد؟
پاسخ: مطمئنا به فکر شمردن شیشه ها نخواهید بود! این سوال از دسته سوالاتی است که جوابی بسیار راحت­تر دارد. یک مدیر تولید باهوش تنها باید قیمتی مناسب ارائه دهد و به نظر هر شیشه ۱۰ دلار قیمت مناسبی است. (به نظر کمی گران حساب شده است.)

“من یک اتوبوس مدرسه عادی را (با تقریب کمی) ۲٫۵ در ۲متر (۶ و ۸ پا) و با طول ۶متر (۲۰ پا) در نظر خواهم گرفت. این حدس را بخاطر هزاران ساعتی که در آن حبس بوده‌ام می‌زنم. این اندازه‌ها برابر با ۲۷ متر مکعب (۹۶۰ پای مکعب) خواهد بود که با محاسبه اندازه یک توپ گلف می­توان گفت ۶۶۰هزار توپ گلف که با احتساب صندلی‌ها و فضای خالی ۵۰۰هزار توپ گلف در یک اتوبوس مدرسه جا خواهد شد!”

سوال: در کشوری که هر خانواده تا وقتی که صاحب پسر نشوند به زاد و ولد ادامه می‌دهند نسبت فرزندان پسر به دختر چه خواهد بود؟
پاسخ: برای جواب این سوال به نظر کمی محاسبات پیچیده‌تر لازم خواهد بود.

فرض کنید ۱۰ زوج داشته باشیم و مجموعا ۱۰ نوزاد داشته باشیم. ۵ پسر و ۵ دختر. ۵دختری که تا به حال به دنیا آمده‌اند نیز در آینده ۵ فرزند خواهند داشت که باز هم تعداد هر دو جنس یکسان است. (۲٫۵ پسر و ۲٫۵ دختر که با این حساب مجموع تعداد به ۱۵ نفر خواهد رسید.)

۲٫۵ دختری که به دنیا آمده‌اند نیز به همین منوال فرزنددار خواهند داشت. تعداد ۱٫۲۵ پسر به ۷٫۵ پسری که تا به حال به دنیا آمده‌اند اضافه کنید. (مجموع فرزندان به ۱۷٫۵ رسید که باز هم نصف خواهند بود.)

در نتیجه نسبت ۵۰/۵۰ همیشه ثابت خواهد بود.

سوال: چند تنظیم کننده پیانو در دنیا وجود دارد؟
پاسخ: اگر هر پیانو هفته‌ای یکبار نیاز به تنظیم داشته باشد و هر بار یک ساعت به طول انجامد و هر نفر ۸ ساعت در روز برای ۵ هفته کار کند، ۴۰ پیانو در هفته نیاز به تنظیم خواهد داشت. پاسخ BI یک نفر به ازای هر ۴۰ پیانو خواهد بود. اما این موضوع چندان هم ساده نیست.

این سوال به مسئله فرمی (فرما) باز می‌گردد. در واقع باید با ضرب اعداد احتمالی خود به نقطه­ای دقیق برسید، اما در نهایت محاسبات شما به تناقض می‌انجامد. این موضوع همانند سوالی است که درباره تعداد تمدن‌های پیشرفته در تمام کهکشان پرسیده می‌شود که با محاسبات به این تناقض خواهیم رسید که چرا تا به حال متوجه آن نشده‌ایم.

سوال:چرا دریچه ورودی چاه‌ های فاضلاب(دریچه های منهول) گرد است؟
پاسخ: این سوالی است که از یک مهندس نرم‌افزار پرسیده می‌شود در نتیجه پاسخی فنی نیز دارد. تا به داخل سوراخ نیفتد!
(چون دریچه دایره ای شکل دارای قطر ثابتی است هرگز وارد سوراخ چاه نمی شود ولی سطوح مربعی شکل با کمی جابجا شدن از قطر مربع وارد چاه می شوند.)

سوال: راهی برای تخلیه سان فرانسیسکو بیابید.
پاسخ: این بار یک مدیر تولید که مورد مصاحبه قرار می‌گیرد در نحوه برخورد با مشکل در بوته آزمایش قرار می‌گیرد و باید پاسخ دهد : “با چه مشکلی روبرو هستیم!؟ “.

سوال: عقربه‌های ساعت در طول یک روز چند بار هم پوشانی انجام می‌دهند؟
پاسخ: ۲۲ بار! نیازی هست تا محاسبه کنیم؟

سوال: مفهوم (گوشت مرده گاو مرده) Dead Beef را توضیح دهید.
پاسخ: مطمئنا پاسخ (غلط) این خواهد بود که گوشت مرده همیشه مرده است و این یک هجو است اما این جواب مطمئنا یک برنامه نویس را از گوگل دور خواهد کرد. یکی از خوانندگان پاسخ داده است:

“۰xDEADBEEF یک مقدار هگزادسیمال (عدد در مبنای ۱۶) است که در زمان‌های خیلی دور در زبان اسمبلی استفاده می‌شده است و به خاطر سادگی بسیار ساده قابل تشخیص بوده است بیشتر فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتری این مقدار را حداقل در درس اسمبلی خود دیده‌اند و به همین دلیل باید قادر به تشخیص آن باشند. (منبع: ویکیپدیا)”

سوال: شما نیاز دارید تا از صحت شماره‌تلفن دوستتان، باب، اطلاع پیدا کنید اما نمی‌توانید از او مستقیما بپرسید. او شماره درست شما را دارد. باید متنی را به ایو ، دوست دیگری، بدهید و طوری پیغام را بنویسید که که وقتی باب پاسخ را برای شما می‌فرستد ایو از محتوای آن اطلاع پیدا نکند.

پاسخ: از آنجایی که شما تنها به دنبال مطمئن شدن از شماره هستید می‌توانید از باب خواهش کنید تا با شما تماس بگیرد. اگر نگیرد در نتیجه او هم شماره شما را ندارد! (قبول دارم که پاسخ چندان مناسبی نیست.)

یکی از خوانندگان توصیه کرده است: ” می‌توانید از باب بخواهید تا تمام ارقام شماره تلفن شما را با هم جمع بزند و به شما بازگرداند.”

مطمئنا یک برنامه نویس راه‌های بهتری ارائه خواهد داد.

سوال: اگر شما ناخدای کشتی دزدان دریایی باشید و تصمیم اینکه طلاها چگونه تقسیم شوند به رای گذاشته شود؛ آنگاه اگر رای شما کمتر از نصف باشد کشته خواهید شد. چگونه اموال را تقسیم خواهید کرد طوری که جان سالم به در ببرید؟

پاسخ: اگر مدیر پروژه خوبی باشید مطمئنا اموال مسروقه را به طور مساوی بین ۵۱٪ خدمه تقسیم خواهید کرد.

سوال: اگر ۸ توپ داشته باشید که یکی از بقیه سبک‌تر باشد چگونه آن را با یک ترازو و تنها با دوبار وزن‌کشی پیدا خواهید کرد؟

پاسخ: یکی از خوانندگان می­تواند خود را به عنوان مدیر تولید به گوگل معرفی کند:

“۶ تا از ۸ توپ را جدا کنید و هر سه تای آن را در یک کفه ترازو بگذارید. اگر برابر باشند توپ سبک‌تر در گروه دوتایی جدا گذاشته شده است، اگر نه در بین سه توپی است که وزن کمتری دارد. از بین این سه، دو تا را انتخاب کرده و وزن کنید اگر برابر باشند توپ باقیمانده توپ سبک‌تر است.”

سوال: دو تخم‌مرغ دارید که باید به همراه آنها تا طبقه ۱۰۰ام بروید. ممکن است تخم‌مرغ ها شکننده یا سفت باشند طوریکه حتی از طبقه ۱۰۰ام هم نشکنند. هر دو تخم‌مرغ یکسان هستند. باید بلندترین طبقه‌ای که تخم ­مرغ‌ها از آنجا به پایین پرت می‌شوند و نمی‌شکنند را پیدا کنید. سوال اینست که چند پرتاب نیاز دارید؟ شما تنها حق شکستن دو تخم‌مرغ را دارید.

پاسخ: حداکثر پرتاب برای این آزمایش ۱۴ بار است. اگر طبقات را ۱۴ تایی تقسیم بندی کنید به این نتیجه خواهید رسید که اگر از طبقه ۱۴ امتحان کنید پس ۱۳ انتخاب دیگر دارید و اگر این اتفاق در طبقه ۱۴ نیفتد پس در دسته بالایی این اتفاق خواهد افتاد.

سوال: بانک اطلاعاتی را در سه جمله برای خواهرزاده ۸ ساله تان توضیح دهید.
پاسخ: نکته پنهان در این سوال توانایی فرد متقاضی در توضیح مسایل پیچیده به زبان ساده است. ” یک بانک اطلاعاتی ماشینی است که بسیاری از اطلاعات را درباره بسیاری از چیز‌ها یادآوری می­کند. مردم از آن برای به خاطر سپردن این اطلاعات استفاده می‌کنند. حالا برو بازی کن!”

سوال: ارتفاع شما به اندازه یک سکه کم و جرم شما آنقدر کم می‌شود تا چگالی اصلی شما حفظ شود و در نهایت شما را به داخل یک مخلوط کن خواهیم انداخت. ۶۰ ثانیه تا زمانیکه تیغه‌ها به حرکت درآیند زمان دارید. چه خواهید کرد؟

پاسخ: این سوال تنها برای امتحان کردن خلاقیت فرد است در نتیجه پاسخ خراب کردن موتور الکتریکی است.

در پایان باید اضافه کنیم تنها تعداد محدود و کمی از این سوالات در مصاحبه‌های حضوری مطرح خواهند شد و گوگل معمولا در مصاحبه‌های تلفنی خود آن قدر سوالات فنی خواهد پرسید که احتمالا این سوالات در کنار آن‌ها تنها سرگرمی محسوب خواهند شد.

(۱۷۹)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*